Ünlü çevreciler

Chico Mendes

 

Chico Mendes(15 Aralık 1944- 22 Aralık1988) Brezilyalı bir çevreciydi. Amazon ormanları için savaştı ve insan haklarını savundu. 1988 yılında savunduğu fikirler nedeniyle bir çiftçi tarafından öldürüldü. Amazon Ormanlarını kurtarmak için Mendes ve diğer kauçuk işçileri hükümetten, ormanı zarar vermeden kullanmalarını istedi. Mendes ‘National Party of Rubber Tappers’ın  açılmasında büyük rol oynadı. Ayrıca Mendes’in grubunun National Campaign for the Defense and Development of the Amazon ile güçlü bağları vardı ve ‘’Workers’ Party’’’nin oluşturulmasında büyük rol oynadı.

                ---En başta kauçuk ağaçlarını kurtarmak için çalıştığımı düşünmüştüm, sonra Amazon Ormanları için savaştığımı düşündüm. Şimdi anlıyorum ki insanlık için savaşıyorum.

Chico Mendes

               

            1985 yılında ‘’Workers’ Party’’’nin Brasilia’daki ilk mitingine ülkenin her yerinden kauçuk işçileri geldi. Mendes’e göre Amazon Ormanları’nın kaynakları sadece kauçuk ağaçlarından ibaret değildi. Meyve, ceviz, bitki, yağ gibi yararlanılabilecek daha pek çok kaynak vardı.

                Mart 1987’de Mendes, Inter-American Development Bank ve U.S. Congress’İ çevre kirliliğini önlemek için ayırılan bölgelerin artırılmasına ikna etmek için Washington D.C.’ye uçtu. Mendes yaptığı iş için United Nations Environmental Program Onur Ödülü de dahil olmak üzere birkaç ödül aldı.